Děčín je centrem turisticky atraktivních a vyhledávaných oblastí CHKO Labské pískovce a České Švýcarsko, které volně navazuje na NP Saské Švýcarsko u našich německých sousedů. Přírodní památky však zdaleka nejsou to jediné, co Děčín nabízí.
Největší dominantou města je Zámek Děčín, který se tyčí v samém srdci města na skále po pravém břehu Labe, přímo nad soutokem s Ploučnicí. Původně majetek rodiny Thunů přejal v roce 1932 stát a byly zde zřízeny kasárny. Ty v areálu přetrvaly až do roku 1991. V současné době prochází zámek rekonstrukcí.
Zámek lemují rozlehlé růžové zahrady a parky které zasahují i pod skálu, skrz kterou je prokopán krátký skalní tunel. Na konci tunelu cesta pokračuje řetězovou lávkou přes Mlýnský náhon. Přístupová cesta k zámku je řešena tzv. „Dlouhou jízdou“. Pod tímto pojmem si představíme silnici, ohraničenou vysokými kamennými zdmi, vytesanou do skály.
Milovníci koňských hřbetů budou jistě nadšeni z rozsáhlé konírny, kterou zámek disponuje. Tato místnost je z uměleckého hlediska nejhodnotnější. Stáj nechal zřídit Maxmilián Thun-Hohenstein a konírna pojala až 23 koní. Dominantou byla fontána ve tvaru koně, která se nacházela v čele místnosti.
Pokud si připlatíte, můžete v areálu zámku navštívit Oblastní muzeum. Naleznete zde vše, co se týká středověkého Děčína Rozsáhlá expozice se věnuje archeologickému výzkumu města, gotickému umění a ornitologické situaci Dečínska. Sbírka čítá krom barokních obrazů i část zbraní a exponátů zachráněných před devastací. Muzeum je zdobeno původními freskami a obdivovat můžete i zachovalý dřevěný strop.
Při procházce samotným centrem Děčína narazíme na mnoho historicky cenných objektů. Stačí mít oči otevřené. Pokud se budete pohybovat v blízkosti Masarykova náměstí lemovaného původními měšťanskými domy, všimněte si barokní kašny. Tato kašna byla postavena společně se zřízením prvního městského vodovodu v roce 1509.
Milovníky technických staveb bude jistě zajímat vodočet na Mariánské skále. Toto jednoduché zařízení je opatřeno stupnicí, které slouží k monitorování stavů vody. Na skále tak nalezneme zaznamenány například největší povodně ze 17. století. Z období romantismu pochází zápis o povodni z roku 1432, který sem byl dodatečně přidán.
Rájem turistů a horolezců je bezesporu Tisá Tato obec tvoří vstupní bránu do CHKO Labské pískovce. V současné době je zpřístupněno 113 registrovaných lezeckých cest a na své si tak přijdou začátečníci i zkušení horolezci. Pro ty, kteří raději stojí nohama pevně na zemi, se nabízí méně navštěvovaná pískovcová města - Ostrovské a Rájecké skály
Neoficiální informační portál o městě Děčín. Fotografie použity s dovolením Evžena Takače.