Vydejte se po stopách královského města a objevte krásy nejníže položeného města České republiky
Děčín, přezdíván bránou Severních Čech, je okresním městem Ústeckého kraje a od 1. července 2006 je i městem statutárním. Tato významná říční a železniční křižovatka na soutoku Labe a Ploučnice se rozkládá v široké kotlině na ploše 118,04 km² a při sčítání lidu v roce 2011 zde žilo přes 50 000 obyvatel. Celková rozloha okresu Děčín je 909 km² a žije zde přibližně 135,5 tis. obyvatel. Centrum Děčína (25 km severně od Ústí nad Labem) je se svou nadmořskou výškou 135 metrů nad mořem nejníže položeným městem v České republice a tvoří kulturní centrum regionu.
Děčín, jak ho známe dnes, se skládá ze dvou původně samostatných měst. Děčín na pravém břehu Labe, známý pod německým názvem Tetschen a Staré město spolu s Podmokly na levém břehu, též nazývané Bodenbach Tato města se spojila roku 1942 se sjednoceným názvem Tetschen-Bodenbach. Český název Děčín získal až v roce 1947
Městským znakem tohoto královského města je Český dvouocasý lev se zlatou korunkou na červeném poli, držící parmu.
V Děčíně naleznete veškerou občanskou vybavenost. Město má vlastní základní i mateřské školy, knihovnu, aktivní sbor dobrovolných hasičů i útulek pro opuštěná zvířata. Mimo jiné zde naleznete středisko městských služeb a Dům dětí a mládeže Děčín, který se stará o mimoškolní aktivity určené organizovaným skupinám i široké veřejnosti.
Neoficiální informační portál o městě Děčín. Fotografie použity s dovolením Evžena Takače.